| Global Score | |
| 80 | 77.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 11 |
| 2024-04-29 | 2021-12-20 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.71 x 3.01 x 0.36 inches |
| 7.97 ounces | 7.34 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Aqua Blue, Bright Silver and Indigo Blue |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.8 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 387 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 480 SM4350 (8 nm) chipset |
| processor | Kryo 460, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 619 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 50.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 11.22 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Nano SIM Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra has a score of 80, which is slightly better than Moto G51 5G's 77.8 global score. The Huawei Pura 70 Ultra construction is much newer and a little bit thinner, but also a little heavier than the Moto G51 5G. Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS, and Moto G51 5G works with Android 11 OS.
Huawei Pura 70 Ultra counts with an incredibly better looking screen than Moto G51 5G, and although they both have a display of the same size, the Huawei Pura 70 Ultra also has a higher resolution of 1280 x 2844 pixels and a little better display pixels density. Moto G51 5G counts with a much greater processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB lesser RAM memory, they both have 8 CPU cores.
Huawei Pura 70 Ultra has a way bigger memory to install games and applications than Moto G51 5G, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage. The Moto G51 5G has a very superior battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra. Motorola Moto G51 5G has a superior camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller aperture which is not recommended for shooting photographs and/or video in poorly lited environments, they both have the same video frame rates, the same resolution camera and the same (Full HD) video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.