| Global Score | |
| 80 | 77.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2018-04-19 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.30 x 2.97 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 5.89 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Blue and Gray |
| Aluminum | Glass (Corning Gorilla Glass 3) and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.9 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2160 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 409 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 630 SDM630 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 508 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.02 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 9.79 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra has a global score of 80, which is slightly better than Moto G6 Plus's 77.5 global score. The Huawei Pura 70 Ultra is a much newer cellphone than the Moto G6 Plus, but it is a little bit thicker and incredibly heavier. Moto G6 Plus features a much better processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has less RAM, they both have the same number of cores.
The Huawei Pura 70 Ultra has a much better looking screen than Moto G6 Plus, because it has a larger display, a little bit more pixels per inch in the screen and a higher resolution of 1280 x 2844px. Moto G6 Plus takes slightly better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower 3840x2160 video resolution, a way worse resolution camera in the back and a smaller aperture which is worse for shooting photographs and/or video in low-light environments.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much greater memory to install games and applications than Moto G6 Plus, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal memory. Moto G6 Plus features a way better battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.