| Global Score | |
| 80 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 10, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-02-07 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.18 x 2.96 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.21 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Blue and Red |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.2 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2270 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 405 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 636 SDM636 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 509 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 12.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra has an overall score of 80, which is just a bit better than Moto G7 Plus's general score of 76.1. The Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS, and Moto G7 Plus works with Android 10 OS. Huawei Pura 70 Ultra is a notably heavier cellphone than Moto G7 Plus, but they are 0.33inches thick.
Motorola Moto G7 Plus has a much powerful processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM, they both have 8 processing cores. Huawei Pura 70 Ultra features a way better looking screen than Moto G7 Plus, because it has a better 1280 x 2844 resolution, a little bit larger display and a little bit more pixels per inch of screen.
Huawei Pura 70 Ultra features much more memory capacity to install games and applications than Motorola Moto G7 Plus, because although it has no external memory card slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity. The Moto G7 Plus captures a bit better videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a tinier aperture which is not nice for capturing photos in low light situations, a worse video quality and a lot less MP resolution camera.
The Motorola Moto G7 Plus counts with a much better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.