| Global Score | |
| 80 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2019-10-24 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.23 x 2.99 x 0.36 inches |
| 7.97 ounces | 6.63 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Cosmic blue and Crystal pink |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2280 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 400 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 665 SM6125 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 610 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 25.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 14.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than the Motorola Moto G8 Plus, getting an 80 score against 77.6. Huawei Pura 70 Ultra's design is a lot newer and just a little bit thinner than Motorola Moto G8 Plus's, but it is also somewhat heavier. Huawei Pura 70 Ultra counts with a much better looking display than Moto G8 Plus, because it has a little bit bigger display, a quite greater pixels amount in each display inch and a higher resolution of 1280 x 2844.
The Moto G8 Plus has a much powerful processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM memory, they both have 8 CPU cores. Huawei Pura 70 Ultra counts with much more storage capacity for games and applications than Motorola Moto G8 Plus, because although it has no SD extension slot, it also counts with 512 GB internal memory.
Motorola Moto G8 Plus captures way better pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a tinier diafragm aperture, a worse 3840x2160 video resolution and a lesser MP resolution camera in the back. The Moto G8 Plus has a very superior battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.