| Global Score | |
| 80 | 76 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-04-16 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.14 x 2.99 x 0.38 inches |
| 7.97 ounces | 6.95 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Capri blue and Smoke black |
| Aluminum | Aluminum and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 237.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2300 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 397 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 665 SM6125 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 610 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra has a global score of 80, which is just a bit better than Moto G8 Power's score of 76. The Huawei Pura 70 Ultra construction is much newer and thinner, but also somewhat heavier than Moto G8 Power. Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI operating system, and Moto G8 Power comes with Android 10 operating system.
The Motorola Moto G8 Power has an extremely better processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB lesser RAM, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much better looking display than Moto G8 Power, because it has a little bigger screen, a higher 1280 x 2844 resolution and a little bit better pixels count in each inch in the screen.
The Huawei Pura 70 Ultra features a much greater memory capacity for games and applications than Motorola Moto G8 Power, because although it has no SD extension slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity. Motorola Moto G8 Power counts with just a bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a much worse 16 mega pixels resolution camera, a smaller aperture and a worse video definition.
The Motorola Moto G8 Power features a much better battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.