| Global Score | |
| 80 | 76.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-08-28 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.50 x 2.98 x 0.36 inches |
| 7.97 ounces | 7.05 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Forest green and Sapphire blue |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1600 x 720 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 270 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 662 SM6115 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 610 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 11.22 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than Moto G9 Play, having an 80 score against 76.7. The Huawei Pura 70 Ultra body is noticeably newer and a little thinner than the Moto G9 Play's, but it's heavier. The Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS, and Moto G9 Play works with Android 10 OS.
The Huawei Pura 70 Ultra has an incredibly better looking screen than Moto G9 Play, because it has a way better display density, a way higher 1280 x 2844 resolution and a little bit bigger screen. The Huawei Pura 70 Ultra has a much better memory capacity for applications, games, photos and videos than Moto G9 Play, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 512 GB internal storage.
Moto G9 Play counts with a really superior hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have 8 processing cores. Moto G9 Play counts with a superior camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a way lower 1920x1080 (Full HD) video quality, a less mega-pixels resolution camera and a tinier aperture which is not so good for shooting pictures and videos in poorly lited environments.
The Motorola Moto G9 Play has a very superior battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.