| Global Score | |
| 80 | 80.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-09-07 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.69 x 3.07 x 0.38 inches |
| 7.97 ounces | 7.88 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Blush gold and Navy blue |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.8 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 387 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 730 SM7150-AA chipset |
| processor | Kryo 470, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 618 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.99 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Motorola Moto G9 Plus is a little bit better than Huawei Pura 70 Ultra, having a general score of 80.5 against 80. Motorola Moto G9 Plus is an a lot older and thicker cellphone than the Huawei Pura 70 Ultra, but Motorola was able to build it a little bit lighter anyway. Motorola Moto G9 Plus has Android 10 operating system, while Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI operating system.
Huawei Pura 70 Ultra has a way better display than Moto G9 Plus, and although they both have a same size screen, the Huawei Pura 70 Ultra also has a better 1280 x 2844 resolution and a little higher quantity of pixels per inch of screen. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a lot bigger memory capacity to store more apps and games than Motorola Moto G9 Plus, because although it has no SD memory slot, it also counts with 512 GB internal memory capacity.
The Motorola Moto G9 Plus features an extremely better processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have 8 CPU cores. The Moto G9 Plus features a much longer battery performance than Huawei Pura 70 Ultra. Moto G9 Plus shoots much clearer videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier aperture, and they both have the same video frame rate and the same 3840x2160 (4K) video resolution, the Moto G9 Plus also counts with a camera in the back with lot more MP.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.