| Global Score | |
| 80 | 78.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-12-05 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.78 x 3.02 x 0.38 inches |
| 7.97 ounces | 7.80 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Electric violet and Metallic sage |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.8 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1640 x 720 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 263 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 662 SM6115 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 610 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 10.89 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra is just a bit better than the Moto G9 Power, with an 80 score against 78.6. The Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI operating system, while Moto G9 Power works with Android 10 operating system. Even though the Huawei Pura 70 Ultra is just a little bit heavier than Moto G9 Power, it's somewhat thinner and notably newer.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a much better display than Motorola Moto G9 Power, and although they both have a display of the same size, the Huawei Pura 70 Ultra also has a way greater display density and a way better 1280 x 2844 pixels resolution. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a lot bigger storage capacity to store more games and applications than Motorola Moto G9 Power, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage capacity.
Moto G9 Power has an extremely better processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB less RAM memory, they both have 8 processing cores. Moto G9 Power shoots much better photos and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a smaller diafragm aperture which is not so good for low light images and videos, and they both have the same 1920x1080 (Full HD) video resolution and the same video frame rate, the Moto G9 Power also counts with a lot more megapixels back-facing camera.
The Motorola Moto G9 Power has a really longer battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.