| Global Score | |
| 80 | 84.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2020-09-18 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.61 x 2.91 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 7.30 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Oxford blue |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 398.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2520 x 1080 pixels |
| -- | LCD |
| 459 pixels per inch | 409 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 765 SM7250-AA chipset |
| processor | Kryo 475, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 620 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Motorola One 5G has a score of 84.6, which is a little bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's general score of 80. The Motorola One 5G is a older and a little bit thicker cellphone than Huawei Pura 70 Ultra, but Motorola was able to make it a bit lighter anyway. Motorola One 5G counts with a much better performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB lesser RAM memory, they both have the same number of cores.
Huawei Pura 70 Ultra counts with an incredibly better looking screen than Motorola One 5G, because it has a little bit larger screen, a little bit higher 1280 x 2844 resolution and a little greater pixel amount per inch in the display. The Motorola One 5G features a greater camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a less megapixels back-facing camera, a lower (4K) video definition and a tinier aperture.
Huawei Pura 70 Ultra features a bigger storage capacity to store more apps and games than Motorola One 5G, because although it has no external memory card slot, it also counts with 512 GB internal memory. The Motorola One 5G features a superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.