| Global Score | |
| 80 | 78.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2019-08-16 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.30 x 2.80 x 0.36 inches |
| 7.97 ounces | 6.21 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Denim blue and Pearl white |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 304.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2520 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 435 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 9609 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 12.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 13.00mm focal length |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 9.57 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra has an overall score of 80, which is a little bit better than Motorola One Action's 78.5 score. The Huawei Pura 70 Ultra body is incredibly newer and just a little thinner than the Motorola One Action's, but it's also heavier. Motorola One Action counts with an extremely better CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM memory, they both have 8 CPU cores.
Huawei Pura 70 Ultra features a much more vibrant display than Motorola One Action, because it has a little higher display pixel density, a bit higher 1280 x 2844 pixels resolution and a little larger display. Huawei Pura 70 Ultra features a better memory to store more games and applications than Motorola One Action, because although it has no external memory slot, it also counts with 384 GB more internal storage capacity.
The Motorola One Action counts with a much better battery life than Huawei Pura 70 Ultra. The Motorola One Action features a little bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a worse video quality, a smaller aperture which is not good for shooting photos in low light environments and a lot less mega pixels back camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.