| Global Score | |
| 80 | 79.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2019-12-04 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.37 x 3.02 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 7.05 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Dark amber, Deep Sea blue and Fresh orchid |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 350.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 396 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 675 SM6150 chipset |
| processor | Kryo 460, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 612 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.44 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than the Motorola One Hyper, getting a global score of 80 against 79.8. Huawei Pura 70 Ultra is a notably newer and just a little thinner device than Motorola One Hyper, but it's heavier. The Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI operating system, and Motorola One Hyper has Android 11 operating system.
The Motorola One Hyper counts with a much better performing processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have the same number of cores. Huawei Pura 70 Ultra features a lot better screen than Motorola One Hyper, because it has a just a little more pixels per screen inch, a little bit bigger screen and a better resolution of 1280 x 2844px.
Motorola One Hyper shoots way better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a smaller camera aperture, and they both have the same video quality and the same video frame rate, the Motorola One Hyper also counts with a back camera with way more mega-pixels. Huawei Pura 70 Ultra features a better storage for applications and games than Motorola One Hyper, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal memory capacity.
Motorola One Hyper has a way better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.