| Global Score | |
| 80 | 80.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2019-05-15 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.30 x 2.80 x 0.34 inches |
| 7.97 ounces | 6.35 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Blue and Brown |
| Aluminum | Glass (Corning Gorilla Glass) and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2520 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 435 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 9609 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 25.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Motorola One Vision has a general score of 80.7, which is a bit better than Huawei Pura 70 Ultra's 80 general score. Motorola One Vision is a older and a little thicker phone than Huawei Pura 70 Ultra, but Motorola made it notably lighter anyway. Motorola One Vision has a much faster processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core CPU.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a much more vibrant display than Motorola One Vision, because it has a little bit higher 1280 x 2844px resolution, a quite higher pixels density and a bit bigger screen. The Huawei Pura 70 Ultra features a much bigger memory to install games and applications than Motorola One Vision, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal storage.
The Motorola One Vision shoots much clearer photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a back camera with less MP resolution, a worse (4K) video resolution and a tinier aperture which is not so good for low-light photos. The Motorola One Vision has a really longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.