| Global Score | |
| 80 | 80 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2019-09-05 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.22 x 2.95 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 6.70 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Brushed bronze, Cosmic purple and Electric gray |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 3) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 450.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | OLED |
| 459 pixels per inch | 403 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 675 SM6150 chipset |
| processor | Kryo 460, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 612 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 12.42 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 25.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (120 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Motorola One Zoom has a general score of 80, which is just a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's overall score of 80. Motorola One Zoom is a incredibly older and just a bit thicker cellphone than Huawei Pura 70 Ultra, but Motorola was able to build it somewhat lighter anyway. The Huawei Pura 70 Ultra features a much better looking screen than Motorola One Zoom, because it has a little bigger screen, a higher resolution of 1280 x 2844px and a little bit greater pixel count in each screen inch.
The Huawei Pura 70 Ultra features a much better storage to install games and applications than Motorola One Zoom, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 384 GB more internal storage capacity. Motorola One Zoom counts with a much better performing CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has less RAM memory, they both have 8 processing cores.
The Motorola One Zoom has a lot better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a worse video resolution, a lower 48 mega pixels resolution camera in the back and a tinier diafragm aperture which is worse for low light captures and videos. The Motorola One Zoom has a really longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.