| Global Score | |
| 80 | 75.9 |
| Basic Information | |
| Huawei | Nokia |
| Android, EMUI UI | Android 10, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-09-30 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.29 x 2.96 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 6.35 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Charcoal, Cyan green and Ice |
| Aluminum | Glass (Corning Gorilla Glass 3) and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 409 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 660 SDM660 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 512 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 20.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.9 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra has an overall score of 80, which is just a bit better than the Nokia 7.2's overall score of 75.9. Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI operating system, while Nokia 7.2 has Android 10 operating system. The Huawei Pura 70 Ultra body is much newer than Nokia 7.2's, but it's just a bit thicker and extremely heavier.
Huawei Pura 70 Ultra features a lot better looking screen than Nokia 7.2, because it has a higher 1280 x 2844 resolution, a quite higher pixel density and a quite larger display. The Huawei Pura 70 Ultra features a much bigger memory capacity for apps and games than Nokia 7.2, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 384 GB more internal memory capacity.
Nokia 7.2 features a lot better processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has less RAM, they both have the same number of cores. Nokia 7.2 has a way better battery performance than Huawei Pura 70 Ultra. The Nokia 7.2 has a slightly better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a way lower (Full HD) video definition, a tinier aperture which is not nice for shooting pictures and video in low-light environments and a camera in the back with a worse 48 mega pixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.