| Global Score | |
| 80 | 80.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Nokia |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-09-23 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.77 x 3.09 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 8.01 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Polar night |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 449.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.8 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 387 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 765G SM7250-AB chipset |
| processor | Kryo 475, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 8 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 620 GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 24.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (4K) video resolution |
| 9.46 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Nokia 8.3 5G has a general score of 80.5, which is just a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's 80 global score. The Nokia 8.3 5G has Android 11 operating system, while Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI operating system. Although the Nokia 8.3 5G is a better cellphone than the Huawei Pura 70 Ultra, it must be noted that it's also a noticeably older, just a bit heavier and just a little bit thicker cellphone.
The Huawei Pura 70 Ultra features a much sharper screen than Nokia 8.3 5G, and although they both have a screen with the same size, the Huawei Pura 70 Ultra also has a higher 1280 x 2844px resolution and a just a bit higher display pixels density. The Nokia 8.3 5G features a much greater performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 8 GB less RAM, they both have 8 CPU cores.
The Nokia 8.3 5G shoots just a bit better pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a smaller diafragm aperture which is not so good for capturing photos in poorly lited environments, and they both have the same video frame rates and the same 3840x2160 (4K) video resolution, the Nokia 8.3 5G also counts with a much more mega-pixels back facing camera.
Huawei Pura 70 Ultra has a much greater memory for games and applications than Nokia 8.3 5G, because although it has no SD memory slot, it also counts with 512 GB internal memory. Nokia 8.3 5G counts with a superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.