| Global Score | |
| 80 | 80.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Nokia |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-11-12 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.77 x 3.09 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 7.97 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Meteor grey |
| Aluminum | Glass (Corning Gorilla Glass) and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 700.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.8 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | LCD |
| 459 pixels per inch | 387 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 765G SM7225 chipset |
| processor | Kryo 570, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 619 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 12.98 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 24.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.43 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Nokia 8 V 5G UW is a bit better than Huawei Pura 70 Ultra, with an 80.3 score against 80. Nokia 8 V 5G UW comes with Android 10 OS, while Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS. Nokia 8 V 5G UW's body has the same weight than Huawei Pura 70 Ultra, but it is just a little bit thicker.
Nokia 8 V 5G UW has a very superior performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM memory, they both have 8 cpu cores. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much sharper display than Nokia 8 V 5G UW, and although they both have a screen of the same size, the Huawei Pura 70 Ultra also has a just a little more pixels per inch in the display and a higher resolution of 1280 x 2844.
The Nokia 8 V 5G UW counts with a much better camera than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier diafragm aperture which is not favorable for capturing images or videos in low-light environments, and they both have the same video frame rates and the same video resolution, the Nokia 8 V 5G UW also counts with a way more mega-pixels back facing camera.
Huawei Pura 70 Ultra features a lot bigger storage capacity for apps and games than Nokia 8 V 5G UW, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage. Nokia 8 V 5G UW counts with a very superior battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.