| Global Score | |
| 80 | 77.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Nokia |
| Android, EMUI UI | Android 11 |
| 2024-04-29 | 2021-05-01 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.65 x 3.14 x 0.36 inches |
| 7.97 ounces | 7.76 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Midnight Sun and Nordic Blue |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1080 x 2400 pixels |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 480 5G SM4350 chipset |
| processor | Kryo 460, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 619 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | -- |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | -- |
| 9.46 | 8.8 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4470mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is a bit better than Nokia X20, having an 80 score against 77.2. The Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS, while Nokia X20 has Android 11 OS. The Huawei Pura 70 Ultra is a noticeably newer and a little thinner cellphone than Nokia X20, although it is just a bit heavier.
The Nokia X20 counts with a very superior hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 10 GB less RAM, they both have 8 processing cores. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much sharper display than Nokia X20, because it has a quite bigger screen, a just a little higher screen density and a better 1280 x 2844 pixels resolution.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a much bigger storage capacity for apps and games than Nokia X20, because although it has no SD card slot, it also counts with 512 GB internal storage. The Nokia X20 has a much better battery life than Huawei Pura 70 Ultra. Huawei Pura 70 Ultra takes clearer pictures and videos than Nokia X20, although it has a way worse resolution back-facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.