| Global Score | |
| 80 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Nokia |
| Android, EMUI UI | Android 11 |
| 2024-04-29 | 2021-07-29 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.76 x 3.21 x 0.42 inches |
| 7.97 ounces | 10.02 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Granite Gre and Ultra Blue |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 550.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 550 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.5 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 480 SM4350 chipset |
| processor | Kryo 460 Gold, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 619 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 10.89 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4630mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Nokia XR20 is a little bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, getting an 80.8 score against 80. The Nokia XR20 works with Android 11 operating system, and Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI operating system. The Nokia XR20 construction is much older, way heavier and notably thicker than Huawei Pura 70 Ultra.
Nokia XR20 has a very superior processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core CPU. Huawei Pura 70 Ultra counts with a much better looking screen than Nokia XR20, because it has a bit larger screen, a better resolution of 1280 x 2844, much more brightness and a just a bit more pixels per inch of screen.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a way bigger memory to store more games and applications than Nokia XR20, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 512 GB internal memory capacity. Nokia XR20 shoots better pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a way worse 1920x1080 (Full HD) video quality, a camera in the back with less MP resolution and a smaller camera aperture which is not good for low-light photography and video.
The Nokia XR20 features a really longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.