| Global Score | |
| 80 | 77 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-10-05 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.43 x 3.05 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 6.46 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Green and Red |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1560 x 720 pixels |
| -- | TFT |
| 459 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 (14 nm) chipset |
| processor | Cortex-A53 (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.25 inches (1/4") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 8.91 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is a bit better than Galaxy A20s, with an 80 score against 77. Although Huawei Pura 70 Ultra is notably newer than the Galaxy A20s, it is heavier and just a little bit thicker. Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS, and Galaxy A20s has Android 11 OS. The Huawei Pura 70 Ultra has a much better looking display than Samsung Galaxy A20s, because it has a much better pixel density, a bit bigger display and a lot better 1280 x 2844px resolution.
The Samsung Galaxy A20s counts with a really superior hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM memory, they both have 8 processing cores. Huawei Pura 70 Ultra features just a bit better camera than Samsung Galaxy A20s, because it has a lot more mega-pixels back-facing camera, a much better 3840x2160 (4K) video resolution and a bigger aperture.
Huawei Pura 70 Ultra has a lot bigger memory capacity for games and applications than Samsung Galaxy A20s, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 448 GB more internal storage. The Galaxy A20s has a very superior battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.