| Global Score | |
| 80 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-06-29 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.61 x 3.02 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 6.81 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 194.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1600 x 720 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 270 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.3 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Mediatek Helio P35 chipset |
| processor | Arm Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR GE8320 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.84 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.35 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is a little bit better than Galaxy A21, getting a score of 80 against 76.1. Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS, and Galaxy A21 comes with Android 10 OS. Huawei Pura 70 Ultra's body is way newer than Galaxy A21's, although it's somewhat heavier and just a little thicker.
Galaxy A21 features a much faster processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra features a much more vibrant display than Galaxy A21, because it has a lot better 1280 x 2844 resolution, a bit bigger screen and a much greater pixels density.
Huawei Pura 70 Ultra features a superior memory capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy A21, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 480 GB more internal memory. The Huawei Pura 70 Ultra features a slightly better camera than Galaxy A21, because it has a bigger diafragm aperture, a much higher 50 mega-pixels resolution back-facing camera and a way higher video resolution.
Galaxy A21 features a much better battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.