| Global Score | |
| 80 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-06-19 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.44 x 2.96 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 6.77 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1600 x 720 pixels |
| -- | TFT |
| 459 pixels per inch | 270 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 850 chipset |
| processor | Arm Cortex-A55, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G76 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.84 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 10.78 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra has a general score of 80, which is slightly better than Samsung Galaxy A21s's score of 77.7. Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS, and Samsung Galaxy A21s comes with Android 10 OS. The Huawei Pura 70 Ultra construction is noticeably newer and a little thinner than Samsung Galaxy A21s's, although it's somewhat heavier.
The Huawei Pura 70 Ultra features a much more vibrant display than Galaxy A21s, because it has a quite bigger display, a much better resolution of 1280 x 2844px and way more pixels per screen inch. The Huawei Pura 70 Ultra has a much greater storage for apps and games than Galaxy A21s, because although it has no external memory card slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity.
Galaxy A21s counts with a much better performing CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processor. Samsung Galaxy A21s has a really longer battery performance than Huawei Pura 70 Ultra. Galaxy A21s has a better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lot worse video definition, a smaller camera aperture and a back camera with a lower 48 megapixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.