| Global Score | |
| 80 | 79.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2019-03-02 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.24 x 2.94 x 0.30 inches |
| 7.97 ounces | 5.82 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue and White |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 403 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7904 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra has a global score of 80, which is a bit better than Galaxy A30's global score of 79.6. The Huawei Pura 70 Ultra body is noticeably newer, but incredibly heavier and just a little thicker than Galaxy A30. Huawei Pura 70 Ultra counts with a much sharper screen than Galaxy A30, because it has a better resolution of 1280 x 2844px, a bit higher pixels quantity per inch in the screen and a quite larger display.
Huawei Pura 70 Ultra has much more memory capacity to store more apps and games than Galaxy A30, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 512 GB internal storage. The Samsung Galaxy A30 features a much greater performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core CPU.
Galaxy A30 features a camera that is just as good as the camera in Huawei Pura 70 Ultra, although the Galaxy A30 has a smaller aperture which is not good for capturing photos and/or video in low-light environments, a lot worse (Full HD) video resolution and a way less MP camera in the back. Galaxy A30 features a really longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.