| Global Score | |
| 80 | 79.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-09-20 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.24 x 2.94 x 0.30 inches |
| 7.97 ounces | 5.86 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism crush black, Prism crush green, Prism crush violet and Prism crush white |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1560 x 720 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 268 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7885 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 25.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra has a global score of 80, which is a bit better than the Galaxy A30s's 79.8 overall score. The Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI operating system, while Galaxy A30s counts with Android 11 operating system. Huawei Pura 70 Ultra is a noticeably newer cellphone than the Galaxy A30s, but it's notably heavier and a bit thicker.
The Galaxy A30s has a much more powerful CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM memory, they both have 8 cpu cores. The Huawei Pura 70 Ultra has a way better screen than Galaxy A30s, because it has a little bigger screen, a much higher resolution of 1280 x 2844px and a much greater screen pixels density.
Galaxy A30s shoots a bit better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller camera aperture, a way lower video definition and a camera in the back with a way lower 25 MP resolution. Huawei Pura 70 Ultra counts with much more memory capacity for games and applications than Galaxy A30s, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 512 GB internal memory capacity.
Galaxy A30s counts with a much longer battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.