| Global Score | |
| 80 | 81.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-04-27 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.27 x 2.88 x 0.34 inches |
| 7.97 ounces | 6.53 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism Crush black, Prism Crush blue, Prism Crush red and Prism Crush white |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 411 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | MediaTek Helio P65 MT6768 chipset |
| processor | Arm Cortex-A75 and Arm Cortex-A55, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G52 MC2 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 20.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 10.89 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy A31 is slightly better than the Huawei Pura 70 Ultra, with a score of 81.3 against 80. The Samsung Galaxy A31 works with Android 10 OS, and Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS. Samsung Galaxy A31 is an a lot older and a little thicker cellphone than Huawei Pura 70 Ultra, but Samsung managed to build it somewhat lighter anyway.
The Huawei Pura 70 Ultra features an incredibly better looking display than Galaxy A31, because it has a higher resolution of 1280 x 2844 pixels, a little larger screen and a little greater display pixel density. The Galaxy A31 counts with a much better processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit.
The Huawei Pura 70 Ultra has a much bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy A31, because although it has no external SD slot, it also counts with 512 GB internal memory. The Samsung Galaxy A31 has a much better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a much worse 1920x1080 video resolution, a camera in the back with lesser mega pixels resolution and a smaller camera aperture which is worse for low light photos and video.
The Samsung Galaxy A31 features a much better battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.