| Global Score | |
| 80 | 79.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-04-10 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.69 x 2.72 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 4.94 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Coral and White |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.9 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 437 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Exynos 7904 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 25.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3100mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra has an overall score of 80, which is just a bit better than Galaxy A40's 79.6 general score. The Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI operating system, and Galaxy A40 counts with Android 11 operating system. The Huawei Pura 70 Ultra is a a lot newer cellphone than the Galaxy A40, but it is a lot heavier and a little thicker.
The Galaxy A40 has a much powerful processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB lesser RAM, they both have 8 processing cores. The Huawei Pura 70 Ultra features a lot better looking display than Samsung Galaxy A40, because it has a just a bit higher count of pixels in each inch of display, a bigger display and a better 1280 x 2844 resolution.
Galaxy A40 features a camera that's just as good as the camera in Huawei Pura 70 Ultra, although the Galaxy A40 has a tinier camera aperture which is worse for low light photography and video, a camera in the back with much less MP resolution and a way lower 1920x1080 (Full HD) video resolution. The Huawei Pura 70 Ultra has a much better storage for applications, games, photos and videos than Galaxy A40, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 448 GB more internal memory capacity.
Samsung Galaxy A40 features a superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.