| Global Score | |
| 80 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-05-15 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.90 x 2.75 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 5.36 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism Crush black, Prism Crush blue, Prism Crush red and Prism Crush white |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.1 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 431 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | MediaTek Helio P65 MT6768 chipset |
| processor | Arm Cortex-A75 and Arm Cortex-A55, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G52 MC2 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 25.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 11.33 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy A41 is just a bit better than Huawei Pura 70 Ultra, getting a general score of 81.7 against 80. The Galaxy A41 works with Android 11 OS, while Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS. Galaxy A41's body is a lot lighter and a bit thinner than Huawei Pura 70 Ultra, even though it was released 4 years before.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a much sharper screen than Galaxy A41, because it has a better resolution of 1280 x 2844, a little bigger display and a little bit better display density. Huawei Pura 70 Ultra features a lot bigger storage capacity to install applications and games than Galaxy A41, because although it has no external SD slot, it also counts with 512 GB internal storage.
Galaxy A41 counts with a way better performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB less RAM memory, they both have the same number of cores. Galaxy A41 counts with a better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a worse video resolution, a back-facing camera with less MP resolution and a tinier diafragm aperture which is not nice for capturing images and videos in low-light situations.
Samsung Galaxy A41 features a superior battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.