| Global Score | |
| 80 | 87 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-11-06 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.47 x 2.99 x 0.34 inches |
| 7.97 ounces | 6.81 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism Dot black, Prism Dot grey and Prism Dot white |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.6 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1600 x 720 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 266 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 750G SM7225 chipset |
| processor | Kryo 570, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 619 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 20.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (480 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.11 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy A42 is a little bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, having a global score of 87 against 80. The Galaxy A42 comes with Android 11 operating system, while Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI operating system. Galaxy A42's construction is lighter than Huawei Pura 70 Ultra, although it is a little bit thicker and was released 4 years before.
The Huawei Pura 70 Ultra features a much better display than Samsung Galaxy A42, because it has a lot better 1280 x 2844 resolution, a lot higher display pixels density and a bit bigger screen. Huawei Pura 70 Ultra features more storage to install games and applications than Samsung Galaxy A42, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal storage capacity.
Samsung Galaxy A42 has a lot better processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM memory, they both have the same number of cores. Samsung Galaxy A42 shoots much clearer pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a back facing camera with a lower 48 MP resolution, a tinier diafragm aperture which is not recommended for taking images in low-light environments and a worse 3840x2160 (4K) video quality.
Galaxy A42 has a much better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.