| Global Score | |
| 80 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2017-01-13 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.75 x 2.81 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 5.61 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black sky, Blue mist, Gold sand and Peach cloud |
| Aluminum | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7880 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1900 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-T830 MP3 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.88 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.24 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | -- |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than Galaxy A5 (2017), having a overall score of 80 against 75.8. The Huawei Pura 70 Ultra design is newer than the Galaxy A5 (2017)'s, but it's incredibly heavier and just a little thicker. Huawei Pura 70 Ultra features a way better display than Samsung Galaxy A5 (2017), because it has a better 1280 x 2844 resolution, a way bigger screen and a bit greater screen pixel density.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much better memory to install games and applications than Samsung Galaxy A5 (2017), because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal memory. The Galaxy A5 (2017) has a lot better processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 processing cores.
Huawei Pura 70 Ultra shoots slightly better photos and videos than Galaxy A5 (2017), because it has a way better 3840x2160 video definition, a larger diafragm aperture and a much better 50 megapixels resolution back camera. Galaxy A5 (2017) counts with a superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.