| Global Score | |
| 80 | 83.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2019-03-15 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.24 x 2.93 x 0.30 inches |
| 7.97 ounces | 5.86 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Coral and White |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 202.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 403 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 9610 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 25.00 MP + 25.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Samsung Galaxy A50 is just a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, getting an 83.8 score against 80. Samsung Galaxy A50's body is just a little thinner and much lighter than Huawei Pura 70 Ultra, even though it was released 5 years before. Samsung Galaxy A50 features a very superior processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM memory, they both have 8 CPU cores.
Huawei Pura 70 Ultra has a way better screen than Galaxy A50, because it has a better resolution of 1280 x 2844 pixels, a just a little greater pixel density and a bit larger display. The Samsung Galaxy A50 captures just a bit better videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a camera with lot less megapixels resolution, a tinier aperture and a much lower 1920x1080 video resolution.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a very superior memory to store more apps and games than Galaxy A50, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 384 GB more internal storage. Galaxy A50 counts with a superior battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.