| Global Score | |
| 80 | 86.6 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 10, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-10-20 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.24 x 2.93 x 0.30 inches |
| 7.97 ounces | 5.86 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism crush black, Prism crush green, Prism crush violet and Prism crush white |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 403 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 9610 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 13.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy A50s has a global score of 86.6, which is a little bit better than Huawei Pura 70 Ultra's 80 global score. Even though Galaxy A50s is way older than Huawei Pura 70 Ultra, it's construction is extremely lighter and a bit thinner. Galaxy A50s works with Android 10 OS, while Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS.
The Galaxy A50s has a much powerful processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have 8 cpu cores. Huawei Pura 70 Ultra features a much better looking display than Samsung Galaxy A50s, because it has a higher resolution of 1280 x 2844px, a little bit larger display and a quite higher display pixel density.
The Galaxy A50s counts with a greater camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower video definition, a worse resolution back facing camera and a tinier diafragm aperture. Huawei Pura 70 Ultra has a superior storage to store more games and applications than Galaxy A50s, because although it has no SD memory slot, it also counts with 384 GB more internal memory capacity.
The Samsung Galaxy A50s has a really longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.