| Global Score | |
| 80 | 85.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2019-12-27 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.24 x 2.90 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 6.07 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism Crush black, Prism Crush blue, Prism Crush pink and Prism Crush white |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 282.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 405 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 9611 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Samsung Galaxy A51 is a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, getting an 85.5 score against 80. The Samsung Galaxy A51 is an a lot older cellphone than Huawei Pura 70 Ultra, but it is a lot lighter and just a little bit thinner anyway. The Samsung Galaxy A51 comes with Android 11 OS, and Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS.
The Galaxy A51 has a much greater processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM memory, they both have 8 cpu cores. The Huawei Pura 70 Ultra counts with an incredibly better screen than Samsung Galaxy A51, because it has a quite larger screen, a better resolution of 1280 x 2844 and a bit higher pixels number in each screen inch.
Galaxy A51 shoots a lot better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller aperture which is not recommended for capturing photographs or video in poorly lited situations, a worse video resolution and a lower 48 mega pixels resolution back camera. The Huawei Pura 70 Ultra counts with much more memory capacity to install applications and games than Galaxy A51, because although it has no SD memory slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity.
Galaxy A51 counts with a way better battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.