| Global Score | |
| 80 | 90.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-04-29 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.26 x 2.90 x 0.34 inches |
| 7.97 ounces | 6.60 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism cube black |
| Aluminum | Aluminum and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 339.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 405 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 980 chipset |
| processor | ARM Cortex-A77 and ARM Cortex-A55, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G76 MP5 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (480 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy A51 5G is better than Huawei Pura 70 Ultra, with a 90.8 score against 80. The Galaxy A51 5G works with Android 11 OS, and Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS. Galaxy A51 5G's construction is lighter than Huawei Pura 70 Ultra, but it's just a bit thicker and was released many years before.
The Galaxy A51 5G features a very superior processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core CPU. The Huawei Pura 70 Ultra has an incredibly better screen than Galaxy A51 5G, because it has a quite bigger screen, a little better count of pixels per inch of screen and a higher 1280 x 2844 pixels resolution.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a bigger storage capacity for games and applications than Galaxy A51 5G, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 512 GB internal memory. Samsung Galaxy A51 5G shoots much clearer photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a tinier diafragm aperture which is not good for low light images, a camera in the back with a lower 48 MP resolution and a worse 3840x2160 (4K) video definition.
The Samsung Galaxy A51 5G counts with a very superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.