| Global Score | |
| 80 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2018-05-22 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.90 x 2.79 x 0.30 inches |
| 7.97 ounces | 5.71 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Gold and Lavender |
| Aluminum | Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 109.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.6 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1480 x 720 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.3 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7884 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-T830 MP1 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.44 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is a bit better than Samsung Galaxy A6, with a score of 80 against 75.8. Although the Huawei Pura 70 Ultra is noticeably newer than Samsung Galaxy A6, it's a bit thicker and much heavier. Galaxy A6 features a very superior hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processor.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a way better display than Galaxy A6, because it has a way higher resolution of 1280 x 2844px, a way higher screen pixels density and a larger screen. Galaxy A6 and Huawei Pura 70 Ultra have very similar cameras, although the Galaxy A6 has a tinier camera aperture which is not good for capturing photos and videos in low-light situations, a back-facing camera with a way lower 16 mega pixels resolution and a lot lower 1920x1080 (Full HD) video definition.
Huawei Pura 70 Ultra has a much bigger memory for games and applications than Samsung Galaxy A6, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 512 GB internal memory. Galaxy A6 features a much longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.