| Global Score | |
| 80 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2017-01-13 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.17 x 3.06 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 6.56 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black sky, Blue mist, Gold sand and Peach cloud |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 4) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.9 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7880 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1900 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-T830 MP3 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.88 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.24 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3600mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra has a score of 80, which is slightly better than Galaxy A7 (2017)'s 75.8 global score. The Huawei Pura 70 Ultra body is way newer than Galaxy A7 (2017)'s, although it is just a bit thicker and somewhat heavier. Samsung Galaxy A7 (2017) has a much more powerful CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core CPU.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with an incredibly better looking display than Galaxy A7 (2017), because it has a higher 1280 x 2844 resolution, a larger screen and a just a bit better quantity of pixels in each screen inch. Huawei Pura 70 Ultra has a way bigger storage capacity for apps and games than Samsung Galaxy A7 (2017), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 512 GB internal storage capacity.
The Galaxy A7 (2017) has a much longer battery performance than Huawei Pura 70 Ultra. The Huawei Pura 70 Ultra shoots slightly better videos and photos than Galaxy A7 (2017), because it has a bigger aperture for better low-light photos and video, a back facing camera with a much higher 50 mega pixels resolution and a much higher 3840x2160 video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.