| Global Score | |
| 80 | 76.9 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 10, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-04-26 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.47 x 3.02 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 6.46 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Pink and White |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 675 SM6150 chipset |
| processor | Kryo 460, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 612 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 3.52 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is a little bit better than Galaxy A70, with an 80 score against 76.9. Although Huawei Pura 70 Ultra is way newer than the Galaxy A70, it is a little thicker and heavier. Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS, and Galaxy A70 counts with Android 10 OS. Huawei Pura 70 Ultra features a much more vibrant display than Samsung Galaxy A70, because it has a little bit larger display, a just a little better display pixel density and a better resolution of 1280 x 2844 pixels.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a much bigger storage for games and applications than Samsung Galaxy A70, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 512 GB internal storage capacity. The Galaxy A70 counts with a way better performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 10 GB less RAM memory, they both have 8 cpu cores.
Huawei Pura 70 Ultra features a lot better camera than Galaxy A70, and although they both have the same video frame rate and the same 3840x2160 video resolution, the Huawei Pura 70 Ultra also has a larger diafragm aperture. Galaxy A70 features a very superior battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.