| Global Score | |
| 80 | 87.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-01-31 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.44 x 2.99 x 0.30 inches |
| 7.97 ounces | 6.31 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism Crush black, Prism Crush blue, Prism Crush pink and Prism Crush white |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 411.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED Plus |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 730 SM7150-AA chipset |
| processor | Kryo 470, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 618 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.21 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy A71 is just a bit better than Huawei Pura 70 Ultra, getting a general score of 87.5 against 80. Galaxy A71 is an much older cellphone than the Huawei Pura 70 Ultra, but it's just a little bit thinner and incredibly lighter anyway. Galaxy A71 works with Android 11 OS, while Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much sharper screen than Samsung Galaxy A71, because it has a little bit greater display density, a higher resolution of 1280 x 2844 and a little bit bigger display. Galaxy A71 features a very superior processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have 8 CPU cores.
Huawei Pura 70 Ultra features much more storage for applications and games than Galaxy A71, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal memory capacity. The Galaxy A71 counts with a superior battery life than Huawei Pura 70 Ultra. Galaxy A71 takes way better photos and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier aperture which is not recommended for taking pictures and video in poorly lited environments, and they both have the same 3840x2160 video definition and the same video frame rate, the Galaxy A71 also counts with a back-facing camera with a much higher 64 MP resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.