| Global Score | |
| 80 | 92.9 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 10 |
| 2024-04-29 | 2020-07-16 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.41 x 2.98 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.63 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism bricks black |
| Aluminum | Aluminum and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED Plus |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 765G SM7250-AB chipset |
| processor | Kryo 475, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 8 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 620 GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.21 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Galaxy A71 5G UW is better than the Huawei Pura 70 Ultra, having a general score of 92.9 against 80. Galaxy A71 5G UW's design has the same thickness than the Huawei Pura 70 Ultra, but it's lighter. Galaxy A71 5G UW works with Android 10 operating system, and Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI operating system.
Galaxy A71 5G UW features a really superior hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processor. Huawei Pura 70 Ultra has a way better screen than Galaxy A71 5G UW, because it has a quite better number of pixels in each inch in the screen, a better resolution of 1280 x 2844 pixels and a little bigger display.
The Samsung Galaxy A71 5G UW captures a lot better videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier aperture, and they both have the same video frame rates and the same video definition, the Samsung Galaxy A71 5G UW also counts with a back facing camera with a way better resolution.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a bigger storage capacity for apps and games than Samsung Galaxy A71 5G UW, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 384 GB more internal memory. The Samsung Galaxy A71 5G UW counts with a much longer battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.