| Global Score | |
| 80 | 79.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2018-01-06 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.87 x 2.78 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.07 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Gold and Orchid grey |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.6 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2220 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.3 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 5 Octa 7885 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G71 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.78 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.24 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than Galaxy A8 (2018), having an 80 score against 79.2. The Huawei Pura 70 Ultra is a noticeably heavier device than the Galaxy A8 (2018), but both of them are 0.33inches thick. Huawei Pura 70 Ultra has a better looking display than Galaxy A8 (2018), because it has a higher resolution of 1280 x 2844, a just a little better pixels density and a bigger display.
Samsung Galaxy A8 (2018) has a much greater hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB lesser RAM, they both have a Octa-Core CPU. Huawei Pura 70 Ultra takes clearer pictures and videos than Galaxy A8 (2018), because it has a way higher 3840x2160 (4K) video resolution, a bigger diafragm aperture for better low-light images and videos and a camera in the back with a way better resolution.
The Huawei Pura 70 Ultra has a very superior storage capacity for applications and games than Galaxy A8 (2018), because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 512 GB internal memory. Samsung Galaxy A8 (2018) counts with a very superior battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.