| Global Score | |
| 80 | 85.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2018-11-15 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.40 x 3.03 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 6.46 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Bubblegum pink, Caviar black and Lemonade blue |
| Aluminum | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2220 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 392 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 660 SDM660 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 512 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 24.00 MP + 24.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy A9 (2018) has a general score of 85.2, which is a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's global score of 80. Galaxy A9 (2018)'s body is a little thinner and somewhat lighter than the Huawei Pura 70 Ultra, despite of the fact that it was released many years before. Huawei Pura 70 Ultra has a much sharper screen than Samsung Galaxy A9 (2018), because it has a higher resolution of 1280 x 2844 pixels, a bit larger display and a bit greater display density.
Huawei Pura 70 Ultra features a much greater storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy A9 (2018), because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory capacity. The Galaxy A9 (2018) counts with a very superior CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 10 GB lesser RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit.
Galaxy A9 (2018) features a better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a worse 3840x2160 video resolution, a smaller aperture which is not so good for low-light captures and a much lower 24 megapixels resolution camera. The Galaxy A9 (2018) has a very superior battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.