| Global Score | |
| 80 | 76.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 4.4.4 |
| 2024-04-29 | -- |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.21 x 2.58 x 0.26 inches |
| 7.97 ounces | 4.06 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Gold, Gray and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 320.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 4.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 312 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 8.4 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (933 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 17.6 | 5.8 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 1860mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 11 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than the Galaxy Alpha, getting an 80 score against 76.3. Huawei Pura 70 Ultra is a a lot heavier and incredibly thicker phone than the Galaxy Alpha. The Huawei Pura 70 Ultra works with Android, EMUI UI OS, and Galaxy Alpha counts with Android 4.4.4 OS. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a better looking display than Galaxy Alpha, because it has a much higher 1280 x 2844 resolution, a greater pixels count per display inch and a way bigger display.
Huawei Pura 70 Ultra has much more memory for games and applications than Galaxy Alpha, because it has 480 GB more internal memory capacity. The Samsung Galaxy Alpha counts with an extremely better CPU than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has an inferior number of cores and less RAM memory, it also counts with a graphics co-processor.
Samsung Galaxy Alpha and Huawei Pura 70 Ultra feature incredibly similar cameras, although the Samsung Galaxy Alpha has a worse 3840x2160 (4K) video resolution, a back facing camera with a much worse resolution and a lot smaller diafragm aperture. The Galaxy Alpha features a much better battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.