| Global Score | |
| 80 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 6.0 Marshmallow |
| 2024-04-29 | 2016-06-01 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.74 x 2.83 x 0.26 inches |
| 7.97 ounces | 5.04 ounces |
| Black, Brown, Green and White | 16 777 216 |
| Aluminum | Metal |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.02 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.13 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 2600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is a bit better than the Galaxy C5, with an 80 score against 76.4. Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI operating system, while Galaxy C5 has Android 6.0 Marshmallow operating system. The Huawei Pura 70 Ultra is a newer phone than Galaxy C5, but it is a lot heavier and incredibly thicker.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much more vibrant display than Samsung Galaxy C5, because it has a higher resolution of 1280 x 2844px, a much larger screen and a just a bit better amount of pixels per inch of display. The Huawei Pura 70 Ultra counts with a way bigger memory to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy C5, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 512 GB internal memory capacity.
Galaxy C5 has a lot better performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB lesser RAM, they both have a Octa-Core CPU. The Huawei Pura 70 Ultra has a bit better camera than Samsung Galaxy C5, because it has a camera with a lot better resolution, a larger camera aperture to capture better photos in low-light environments and a way better 3840x2160 (4K) video quality.
The Galaxy C5 counts with a much better battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.