| Global Score | |
| 80 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 8.0 Oreo, 7.0 Nougat, 6.0 Marshmallow |
| 2024-04-29 | 2016-06-01 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.17 x 3.04 x 0.27 inches |
| 7.97 ounces | 5.96 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Gold, Gray and Pink |
| Aluminum | Metal |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.9 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.02 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.13 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3300mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than the Samsung Galaxy C7, with a global score of 80 against 77.7. Huawei Pura 70 Ultra is a way newer device than the Samsung Galaxy C7, although it is heavier and somewhat thicker. Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS, while Samsung Galaxy C7 counts with Android 8.0 Oreo OS.
Huawei Pura 70 Ultra has a much better display than Samsung Galaxy C7, because it has a larger screen, a higher 1280 x 2844 resolution and a little bit higher amount of pixels in each inch in the display. Huawei Pura 70 Ultra counts with a way bigger storage capacity for games and applications than Galaxy C7, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 448 GB more internal storage capacity.
Galaxy C7 features a much better processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have a Octa-Core processor. The Huawei Pura 70 Ultra takes clearer pictures and videos than Samsung Galaxy C7, because it has a much more mega-pixels back facing camera, a bigger aperture to capture better captures and video in low-light situations and a much better video quality.
The Galaxy C7 has a way better battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.