| Global Score | |
| 80 | 78.4 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 6.0 Marshmallow |
| 2024-04-29 | 2017-04-07 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.16 x 3.04 x 0.28 inches |
| 7.97 ounces | 6.07 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Blue and Gold |
| Aluminum | Metal |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 626 8953 Pro chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.78 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.24 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3300mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is slightly better than the Galaxy C7 Pro, having an 80 score against 78.4. Huawei Pura 70 Ultra is a way newer device than the Galaxy C7 Pro, although it's notably heavier and somewhat thicker. Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS, while Galaxy C7 Pro counts with Android 6.0 Marshmallow OS.
The Samsung Galaxy C7 Pro counts with a much more powerful processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB lesser RAM, they both have a Octa-Core processor. Huawei Pura 70 Ultra features a much better looking display than Samsung Galaxy C7 Pro, because it has a higher 1280 x 2844 resolution, a just a little more pixels per inch of display and a larger display.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a much greater memory capacity for games and applications than Galaxy C7 Pro, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 448 GB more internal memory. The Huawei Pura 70 Ultra has a little bit better camera than Samsung Galaxy C7 Pro, because it has a way better 3840x2160 (4K) video resolution, a larger camera aperture to capture better images in poorly lited situations and a much more megapixels camera.
The Galaxy C7 Pro counts with a much better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.