| Global Score | |
| 80 | 85.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-10-16 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.27 x 2.96 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 6.74 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Fusion black, Fusion blue and Fusion green |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 403 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 420 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.4 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 9611 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.1 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 6000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy F41 has an overall score of 85.2, which is just a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's 80 general score. Although the Galaxy F41 is extremely older and a little bit thicker than the Huawei Pura 70 Ultra, it's body is still lighter. Galaxy F41 has Android 11 OS, while Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS.
The Galaxy F41 has a much better hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 10 GB less RAM memory, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra has a sharper display than Galaxy F41, because it has a just a little more pixels per display inch, a higher resolution of 1280 x 2844px, much more brightness and a little bit bigger screen.
The Huawei Pura 70 Ultra features a superior memory capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy F41, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 512 GB internal memory capacity. The Galaxy F41 counts with a greater camera than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier aperture, and they both have the same video quality and the same video frame rates, the Galaxy F41 also counts with a camera with lot more MP.
Samsung Galaxy F41 features a superior battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.