| Global Score | |
| 80 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 7.0 Nougat |
| 2024-04-29 | 2017-06-20 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.17 x 3.10 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 6.31 ounces |
| Black, Brown, Green and White | 16 777 216 |
| Aluminum | Aluminum |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | MediaTek Helio P20 MT6757 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-T880 MP2 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.88 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 13.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3300mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra has an overall score of 80, which is a bit better than Samsung Galaxy J7 Max's global score of 76.1. Huawei Pura 70 Ultra is a way newer cellphone than the Samsung Galaxy J7 Max, although it is much heavier and just a bit thicker. The Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS, and Samsung Galaxy J7 Max counts with Android 7.0 Nougat OS.
Galaxy J7 Max has a much better processing power than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB lesser RAM memory, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra features a much better looking display than Galaxy J7 Max, because it has a better 1280 x 2844px resolution, a larger screen and a quite better pixel density.
Huawei Pura 70 Ultra has a much bigger storage to store more games and applications than Samsung Galaxy J7 Max, because although it has no external SD slot, it also counts with 480 GB more internal storage capacity. The Huawei Pura 70 Ultra takes a little bit better videos and photos than Galaxy J7 Max, because it has a back camera with a way better 50 mega pixels resolution, a much higher 3840x2160 (4K) video resolution and a bigger aperture.
The Samsung Galaxy J7 Max has a much longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.