| Global Score | |
| 80 | 76.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 10, 8.0 Oreo |
| 2024-04-29 | 2018-06-28 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.27 x 2.98 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 6.24 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue, Gold and Pink |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1480 x 720 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 274 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.2 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.78 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra is a bit better than the Galaxy J8, getting a general score of 80 against 76.7. The Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS, and Galaxy J8 comes with Android 10 OS. The Huawei Pura 70 Ultra construction is noticeably newer than Galaxy J8's, but it's a lot heavier and a bit thicker.
The Huawei Pura 70 Ultra features a much more vibrant display than Samsung Galaxy J8, because it has much more pixels per inch in the display, a way higher resolution of 1280 x 2844px and a quite bigger display. The Huawei Pura 70 Ultra has a much greater storage capacity to install applications and games than Galaxy J8, because although it has no external SD slot, it also counts with 512 GB internal memory.
The Galaxy J8 features a very superior hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has less RAM, they both have 8 processing cores. The Galaxy J8 has a camera that is very similar to the Huawei Pura 70 Ultra one, although the Galaxy J8 has a much worse (Full HD) video quality, a back facing camera with much less mega-pixels resolution and a smaller aperture.
Samsung Galaxy J8 has a superior battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.