| Global Score | |
| 80 | 78.9 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 10, 9.0 Pie, 8.1 Oreo |
| 2024-04-29 | 2019-02-05 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.16 x 2.93 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 6.56 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Charcoal black and Ocean blue |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 409 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7904 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | 12.00mm focal length |
| -- | 0.32 inches (1/3.1") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Huawei Pura 70 Ultra has a general score of 80, which is just a bit better than Samsung Galaxy M20's 78.9 global score. The Huawei Pura 70 Ultra is a much newer and just a little bit thinner phone than the Samsung Galaxy M20, although it's somewhat heavier. The Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS, and Samsung Galaxy M20 works with Android 10 OS.
The Huawei Pura 70 Ultra features a way better display than Galaxy M20, because it has a higher 1280 x 2844 pixels resolution, a quite larger display and a just a little higher pixel number in each display inch. Galaxy M20 has a very superior performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM memory, they both have 8 processing cores.
Huawei Pura 70 Ultra shoots a little bit better pictures and videos than Galaxy M20, because it has a larger camera aperture to take better low-light photos and video, a back facing camera with way more megapixels and a much better (4K) video resolution. Huawei Pura 70 Ultra counts with a way bigger memory for apps and games than Galaxy M20, because although it has no SD card slot, it also counts with 512 GB internal memory capacity.
The Galaxy M20 features a way better battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.