| Global Score | |
| 80 | 84.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-03-23 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.26 x 2.96 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 6.63 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Midnight blue and Raven black |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 403 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 420 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.4 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Exynos 9611 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 20.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 6000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Samsung Galaxy M21 is just a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, getting an 84.1 score against 80. Samsung Galaxy M21 counts with Android 11 OS, and Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS. Despite of the fact the Samsung Galaxy M21 is way older and just a bit thicker than the Huawei Pura 70 Ultra, it's design is still somewhat lighter.
The Samsung Galaxy M21 has an extremely better processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 12 GB lesser RAM memory, they both have 8 cores. Huawei Pura 70 Ultra counts with a more vivid screen than Galaxy M21, because it has a little higher quantity of pixels in each inch in the display, a little bit larger display, a better 1280 x 2844 resolution and much more brightness.
Huawei Pura 70 Ultra features a way bigger memory for applications and games than Galaxy M21, because although it has no SD card slot, it also counts with 448 GB more internal memory capacity. The Samsung Galaxy M21 captures much better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a less MP back facing camera, a worse (4K) video definition and a tinier aperture.
Galaxy M21 has a superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.