| Global Score | |
| 80 | 82.4 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 9.0 Pie, 8.1 Oreo |
| 2024-04-29 | 2019-03-07 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.26 x 2.96 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.14 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black and Blue |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2280 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 394 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7904 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.32 inches (1/3.1") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.13 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Samsung Galaxy M30 has an overall score of 82.4, which is a little bit better than Huawei Pura 70 Ultra's 80 overall score. The Samsung Galaxy M30 is a notably lighter phone than Huawei Pura 70 Ultra, but both of them have the same thickness. Samsung Galaxy M30 comes with Android 9.0 Pie OS, while Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS.
The Galaxy M30 features a much greater hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM memory, they both have 8 processing cores. The Huawei Pura 70 Ultra has a much more vibrant screen than Galaxy M30, because it has a little bit larger screen, a higher 1280 x 2844 pixels resolution and a little bit higher pixels number per inch of display.
The Huawei Pura 70 Ultra captures slightly better videos and photos than Samsung Galaxy M30, because it has a lot better video definition, a way more MP camera and a bigger diafragm aperture to capture better low-light captures and video. The Huawei Pura 70 Ultra has a superior storage to install applications and games than Galaxy M30, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal memory.
Galaxy M30 has a really longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.