| Global Score | |
| 80 | 85 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 10, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-06-18 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.11 x 2.91 x 0.31 inches |
| 7.97 ounces | 5.93 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Midnight blue and Seawater blue |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 409 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 675 SM6150 chipset |
| processor | Kryo 460, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 612 GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 32.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 27.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.78 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Samsung Galaxy M40 has a score of 85, which is a little bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's 80 global score. The Samsung Galaxy M40 is an older cellphone than the Huawei Pura 70 Ultra, but Samsung was able to build it just a little bit thinner and notably lighter. The Samsung Galaxy M40 has Android 10 OS, while Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS.
The Huawei Pura 70 Ultra has a much sharper display than Galaxy M40, because it has a little bigger display, a quite greater number of pixels per screen inch and a better resolution of 1280 x 2844px. Huawei Pura 70 Ultra has a lot bigger memory to store more apps and games than Samsung Galaxy M40, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal storage capacity.
The Galaxy M40 counts with a lot better performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM memory, they both have the same number of cores. The Samsung Galaxy M40 captures better videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a camera with much less megapixels, a lower (4K) video quality and a tinier camera aperture which is not nice for low-light captures and videos.
The Galaxy M40 counts with a superior battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.